Na przełomie sierpnia i września obchodzimy kolejną rocznicę Porozumień Sierpniowych. Trzydzieści cztery lata temu władze komunistyczne PRL podpisały porozumienia z komitetami strajkowymi. Pierwsze dwa porozumienia podpisane zostały na Wybrzeżu, w Szczecinie ? 30 sierpnia i 31 sierpnia w Gdańsku. Trzecie z porozumień podpisane zostało w Jastrzębiu 3 września nad ranem w cechowni kopalni Manifest Lipcowy przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy zrzeszający strajkujące kopalnie i zakłady pracy na Górnym Śląsku oraz Komisję Rządową. Strajki na Śląsku wpłynęły korzystnie na skuteczność negocjacji na Wybrzeżu, a podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy.
W Porozumieniu Jastrzębskim potwierdzono ustalenia gdańskie, zniesiono cztero-brygadowy system pracy w górnictwie, zobowiązywano władze do przedstawienia projektu obniżenia wieku emerytalnego w górnictwie oraz wprowadzonenia od 1 stycznia 1981 wolnych sobót i niedziel.
Porozumienia kończące falę strajków latem 1980 roku w Lublinie, na Wybrzeżu, na Śląsku i w innych częściach kraju zaowocowały powstaniem Solidarności i stały się początkiem drogi do wolności odzyskanej w 1989 roku..
Obchody 34 rocznicy strajków sierpniowych w Jastrzębiu-Zdroju
W 34 rocznicę Porozumienia Jastrzębskiego w środę 3 września o godz. 9.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła zostanie odprawiona msza św. Po mszy o godz. 11.00 nastąpi uroczystość złożenia wieńców i kwiatów pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka.
O godz. 13.00 Stowarzyszenie ?Pamięć Jastrzębska? zaprasza na konferencję pod nazwą ?Komu wstęp wzbroniony ?..? oraz wystawę ?Pamięć Jastrzębska pamięta?. W trakcie spotkania wręczone zostaną Krzyże Wolności i Solidarności oraz wyróżnienia ?Człowiek Wolności i Niepodległości?.
Konferencja odbędzie się w ZSZ w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. 11 Listopada.